Dobór chodnika a funkcja pomieszczenia i jego aranżacja

chodnik w przedpokoju

Jaki chodnik wybrać ze względu na kształt i funkcję pomieszczenia?

Przedpokoje i korytarze mają różne układy i kształty, często nieregularne. Dlatego jest takie istotne  dostosowanie chodnika na korytarz do jego specyficznych wymiarów. Chodnik do przedpokoju powinien idealnie pasować do przestrzeni.  Wąski i długi korytarz wymaga innego rodzaju chodnika niż przestronny przedpokój w kształcie kwadratu lub prostokąta. W długim, wąskim  korytarzu lepiej będzie prezentował się chodnik o węższym wzorze i mniejszej  szerokości.  Chodnik do przedpokoju  bardziej przestronnego  powinien być adekwatny do rozmiaru i kształtu pomieszczenia.

Chodnik na korytarz lub do kuchni,  powinien  być odporny na intensywne użytkowanie i zabrudzenia oraz łatwy do odkurzania i czyszczenia. Najlepsze właściwości mają pod tym względem włókna sztuczne, np. polipropylenowe. Bogata oferta chodników w sklepie dywanik24.pl . Do sypialni  natomiast najlepiej sprawdzają się niewielkie  chodniczki, które powinny być przyjemne i przytulne. Idealne do takich pomieszczeń są chodniki typu shaggy, które są miękkie i puszyste, a ich szeroki wybór znajduje się w sklepie dywanik24.pl. Do łazienki najpraktyczniejsze są chodniki wykonane z akrylu.  Nawet w małej łazience doskonałym wyborem jest niewielki chodniczek obok wanny lub brodzika, umywalki, a nawet sedesu. Doskonale nadają się do tego komplety łazienkowe oferowane przez sklep dywanik24.pl

Jak dobrać chodnik  uwzględniając ogólną  aranżację pomieszczenia?

Chodnik powinien być spójny z ogólną koncepcją wnętrza i dopasowany do wybranego stylu dekoracyjnego. Na przykład do pomieszczenia  urządzonego w stylu klasycznym lub rustykalnym, bardziej pasuje chodnik z bogatym wzorem i głębszymi kolorami. Natomiast w pomieszczeniu w stylu skandynawskim lepiej prezentuje się  chodnik o minimalistycznym wzorze i jasnej kolorystyce.

Warto również wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonany jest chodnik, aby był zgodny z resztą elementów wystroju. Wybór materiału, z którego jest wykonany chodnik ma istotne znaczenie również ze względu na funkcję pomieszczenia, w którym się znajduje.  W przypadku przestrzeni  o  dużym natężeniu i intensywności użytkowania takich jak korytarz czy kuchnia lepiej sprawdzi się chodnik o wytrzymałej strukturze. Ważne jest więc, aby chodnik w przedpokoju lub w kuchni był odporny na zużycie, a do tego łatwo zmywalny. W pokoju lub w salonie, chodnik znacząco wpływa na ogólny wygląd i estetykę pomieszczenia. Powinien być funkcjonalny i stworzyć w pomieszczeniu ciepłą i klimatyczną przestrzeń.

Jaki kolor i wzór chodnika wybrać?

Przy wyborze chodnika nie można zapomnieć, że bardzo ważny jest jego kolor i wzór. Aktualnie do łask powracają odcienie beżu, ciepły brąz, stonowane barwy ziemi. Tu znowu musimy mieć na uwadze funkcję pomieszczenia, w którym chodnik będzie się znajdował.  Jasne kolory optycznie powiększają  przestrzeń, a jasne i spokojne barwy beżu bardziej sprzyjają odpoczynkowi i relaksowi. W mniejszym pokoju lepiej prezentuje się więc jasny chodnik. Niestety jasna barwa chodnika jest niepraktyczna na korytarzu czy w przedpokoju.  Natomiast w większej przestrzeni doskonałym wyborem będzie chodnik w  intensywnym kolorze lub z ciekawym wzorem. Warto przy tym pamiętać o kolorze ścian i podłogi, a także mebli, tak aby chodnik dodał charakteru i stylu pomieszczeniu oraz  tworzył harmonię z pozostałymi elementami wyposażenia przedpokoju, pokoju czy kuchni.

Podsumowując, każdy chodnik powinien być zarówno estetyczny jak i praktyczny. Powinien idealnie pasować do pomieszczenia z uwzględnieniem jego wymiarów, kształtu,  funkcjonalności i stylu aranżacji. Jednak żaden chodnik nie może przytłaczać przestrzeni. Odpowiednio dobrany chodnik powinien  nadawać  jej optyczną równowagę i uzupełniać wybrany styl aranżacji pomieszczenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl