Praktyczne porady
RODZAJE MATERIAŁÓW W PROCESIE PRODUKCJI DYWANÓW, WYKŁADZIN ORAZ CHODNIKÓW :
  • WISKOZA
Wiskoza jest sztucznie wytwarzanym włóknem podobnym do jedwabiu, opartym o naturalne składniki, takie jak bawełna lub celuloza. Materiał ten jest bardzo miękki i dzięki temu stał się ważnym składnikiem sztucznego jedwabiu. Właściwości wiskozy powodują, że jest często wykorzystywana w produkcji dywanów, w celu uwypuklenia szczegółów wzoru i nadania dywanowi pięknego blasku. Niektóre dostępne na rynku dywany wiskozowe lenieją, co jest wynikiem zastosowania niskiej jakości surowców przy produkcji włókien. Włókna te są krótkie i przy użytkowaniu dywanu wychodzą ponad powierzchnię. Niemniej, można tego uniknąć przez pranie dywanów po ich wytworzeniu, co ogranicza lenienie i ponadto daje w efekcie bardziej lśniący dywan.
 
  • WEŁNA
Wełna jest zazwyczaj kojarzona z futrem owcy, lecz może pochodzić również z innych zwierząt. Po ostrzyżeniu, wełna jest przędzona celem uzyskania przędzy, a następnie barwiona. Materiał ten jest powszechnie stosowany w dywanach, ma właściwości samoczyszczące, a im większa zawartość lanoliny, tym wełna jest bardziej miękka i błyszcząca. Wełna stosowana w dywanach tkanych maszynowo jest częściowo wzmacniana domieszką włókien syntetycznych dla zwiększenia trwałości oraz minimalizacji efektu rozplatania się włókien podczas procesu produkcji. 

  • POLIPROPYLEN /PP/
Polipropylen jest wytwarzanym w procesie obróbki chemicznej, przyjaznym środowisku włóknem syntetycznym. Jest jednym z najpopularniejszych włókien termoplastycznych na rynku. Według danych Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska, spośród wszystkich typów plastiku ma najmniejszy wpływ na środowisko. Materiał ten jest odporny na ścieranie i dobrze wytrzymuje gorąco, choć jest dosyć wrażliwy na zimno. Dywany wytwarzane z włókien polipropylenowych w technologii heatset mają bardzo korzystne ceny i doskonale nadają się dla alergików uczulonych na naturalne tekstylia. Materiał ten nie lenieje, jest łatwy do czyszczenia i jest często stosowany do produkcji maszynowo tkanych dywanów, głównie ze względu na swoje właściwości. 

  • BAWEŁNA
Bawełna jest włóknem tekstylnym pochodzącym od roślin z rodziny ślazowatych (malwowatych). Materiał ten jest wysoce trwały, dobrze znosi pranie i jest często stosowany w produkcji ubrań i innych tekstyliów. Bawełna jest znacznie bardziej trwała od, przykładowo, juty, która jest wykorzystywana w wielu dywanach i która ściera się w miarę użytkowania dywanu. 

  • AKRYL 
Dywany wykonane z przędzy typu Akryl doskonale imitują wełnę, są ekskluzywne oraz bardzo eleganckie i efektowne. Dywany cechuje wysoka jakość wykonania i bardzo dobre parametry użytkowe. Dywany przypominają dywany wełniane, jednak posiadają delikatniejsze włókno. Bardzo miękkie i przyjemnie w dotyku.
                                 

  • POLIAMID /NYLON/ 
To najpopularniejsze obecnie włókno, nowoczesne o najlepszych własnościach
trudnopalności. Włókna są gładkie co ułatwia czyszczenie. Często produkowane z nici barwionych na wskroś co powoduje bardzo trwałe barwy nawet przy częstym czyszczeniu.  Poliamid jest sprężysty i niełamliwy co oznacza dla użytkownika że produkt poliamidowy nie odkształca się i nie ugniata.

  • POLIESTER 
Włókno poliestrowe to elastyczne lśniące włosy, które zależnie od kąta padania światła zmieniają nasycenie barwy. Kolory dywanu zmieniają swoje odcienie w zależności od strony z której na nie patrzymy. Bardzo ciekawy efekt nadający niepowtarzalny i oryginalny wygląd.  Produkt wysokiej jakości, odporny na działanie słońca i znakomicie poddaje się wszelkim zabiegom czyszczącym  (łatwy w utrzymaniu).


 2.


ZASADY PIELĘGNACJI: 

Aby dywan przez cały czas użytkowania zachował niezmieniony wygląd i właściwości, należy właściwie go pielęgnować. Podstawowe zasady dotyczą odkurzania, czyszczenia oraz impregnowania.

Odkurzanie
Regularne odkurzanie jest kluczowym elementem konserwacji każdego dywanu. Dzięki temu duża ilość nieprzylegającego brudu (kurz, włosy, okruchy, piasek) zostaje usunięta – unikamy w ten sposób wdeptywaniu brudu.
W produktach wełnianych, akrylowych i wiskozowych o ciętym runie, na początku użytkowania może wystąpić tzw. zjawisko pylenia się (peelingowania) dywanu, czyli wychodzenia luźnych włosów. Jest to cecha charakterystyczna dla produktów o runie ciętym, która po kliku tygodniach używania samoczynnie ustępuje. Jednakże, aby skrócić okres peelingowania zaleca się dokładne i częste odkurzanie. Warto zastosować zapachy odświeżające do odkurzacza, wówczas po sprzątaniu w domu będzie unosił się przyjemny zapach. Regularne odkurzanie jest kluczowym elementem konserwacji każdego dywanu. Dzięki temu duża ilość nieprzylegającego brudu (kurz, włosy, okruchy, piasek) zostaje usunięta – unikamy w ten sposób wdeptywaniu brudu.
W produktach wełnianych, akrylowych i wiskozowych o ciętym runie, na początku użytkowania może wystąpić tzw. zjawisko pylenia się (peelingowania) dywanu, czyli wychodzenia luźnych włosów. Jest to cecha charakterystyczna dla produktów o runie ciętym, która po kliku tygodniach używania samoczynnie ustępuje. Jednakże, aby skrócić okres peelingowania zaleca się dokładne i częste odkurzanie. Warto zastosować zapachy odświeżające do odkurzacza, wówczas po sprzątaniu w domu będzie unosił się przyjemny zapach.

Czyszczenie
Co pewien czas dywan należy poddać gruntownemu odświeżeniu wszystkie dywany, oprócz wiskozowych, mogą być szamponowane - czyszczone pianą. Przed szamponowaniem, należy dywan dokładnie odkurzyć i zabezpieczyć przed przemoczeniem. Wilgotny produkt należy suszyć tylko w pozycji rozłożonej.

Impregnowanie
Po każdym czyszczeniu oraz usuwaniu plamy dywan należy zaimpregnować, ponieważ środki czyszczące usunęły nałożoną przez producenta warstwę impregnatu. Impregnacja to nic innego jak nałożenie cienkiego filtru utrudniającego przenikanie brudu i kurzu do runa dywanu.

Zalecenia specjalne pielęgnacji dywanów:
  • nie dopuścić do silnego zabrudzenia , nie dopuścić do silnego zabrudzenia,
  • chronić dywan przed wilgocią i zamoczeniem ,chronić dywan przed wilgocią i zamoczeniem,
  • unikać zagnieceń i załamań,unikać zagnieceń i załamań,
  • do usuwania plam stosować specjalistyczne środki zgodnie z zaleceniem ich producenta.do usuwania plam stosować specjalistyczne środki zgodnie z zaleceniem ich producenta.
  1. Usuwanie plam z dywanów i wykładzin podłogowych
    Plamy wywabiać należy jak najszybciej, aby nie wsiąkły głęboko w tkaninę.

    PLAMY TŁUSTE posypać obficie talkiem lub magnezją, pozostawić na 24 godz. i starannie zmieść miotełką lub "wyssać" odkurzaczem. Jeśli dywan jest z czystej wełny, można spróbować przyłożyć na chwilę ciepłe żelazko, podkładając pod plamę bibułę i przykrywając ją kawałkiem bibuły czy ligniny.

    PLAMY Z BŁOTA po dokładnym wysuszeniu i wyczyszczeniu odkurzaczem przeciera się szmatką zwilżoną octem. Rozpuszczalnika benzynowego lepiej nie stosować przy wykładzinach, bo istnieje zawsze niebezpieczeństwo rozpuszczenia kauczuku, którym podklejone są niektóre z nich.

    GUMA DO ŻUCIA MOŻE USZKODZIĆ DYWAN, jeśli (pozostawiona przez dziecko) jest nieumiejętnie i gwałtownie usuwana. Kawałek lodu (z lodówki) położony na gumie spowoduje jej skruszenie i wtedy łatwo będzie ją usunąć, bez obawy wyrwania włosków.

    PLAMY NA DYWANACH ZE SKÓRY (cielęcej, z kozy czy barana) należy nacierać gęstą papką z płatków mydlanych, rozgotowanego mydła czy proszku uważając, aby nie moczyć skóry, lecz. tylko futro. Można do papki dodać kilka kropel amoniaku. Spłukiwać ledwie wilgotną szmatką i natychmiast wycierać do sucha.

    PLAMY NA DYWANACH PĘTELKOWYCH prawie wszystkie można zlikwidować wodą z dodatkiem amoniaku.

    CIĘŻKIE MEBLE POZOSTAWIAJĄ NA DYWANACH i wykładzinach głębokie odgięcia. Musimy więc pamiętać, aby co pewien czas meble nieco przesuwać, dając odpocząć zgniecionym miejscom. Można je pokropić odrobiną wody i pozostawić na 24 godz., a następnie wyszczotkować. Na zagniecionym miejscu wełnianego dywanu czy wykładziny kładziemy złożoną kilkakrotnie i zmoczoną lnianą szmatkę, a następnie gorącym żelazkiem dotykamy zaparzaczki nie opierając żelazka.

  2. Symbole na metce
    Na metkach dywanów dostępnych w naszym sklepie znajdują się oznaczenia będące zaleceniami producenta dotyczącymi właściwego użytkowania i pielęgnacji dywanu.
    Najczęściej pojawiające się piktogramy to np.:

    Produkt nie może być prany przy użyciu wody, ani przemoczony
    znak z metki dywanu - Produkt nie może być prany przy użyciu wody, ani przemoczony


    Produkt nie może być czyszczony chemicznie.
    znak z metki dywanu - Produkt nie może być czyszczony chemicznie.


    Szamponować przy użyciu miękkiej szczotki lub gąbki pianą o małej zawartości wilgoci w temperaturze 20-40 °C.
    znak z metki dywanu - Szamponować przy użyciu miękkiej szczotki lub gąbki pianą o małej zawartości wilgoci w temperaturze 20-40 °C


    Mokry produkt należy suszyć rozłożony tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.
    znak z metki dywanu - Mokry produkt należy suszyć rozłożony tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.


    Produkt antyelektrostatyczny.
    znak z metki dywanu - Produkt antyelektrostatyczny.


    Produkt odporny na działanie mebli na kółkach.
    znak z metki dywanu - Produkt odporny na działanie mebli na kółkach.


    Produkt może być stosowany na schodach.
    znak z metki dywanu - Produkt może być stosowany na schodach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl