Zasady pielęgnacji

Aby dywan przez cały czas użytkowania zachował niezmieniony wygląd i właściwości, należy właściwie go pielęgnować. Podstawowe zasady dotyczą odkurzania, czyszczenia oraz impregnowania.

Odkurzanie
Regularne odkurzanie jest kluczowym elementem konserwacji każdego dywanu. Dzięki temu duża ilość nieprzylegającego brudu (kurz, włosy, okruchy, piasek) zostaje usunięta – unikamy w ten sposób wdeptywaniu brudu.
W produktach wełnianych, akrylowych i wiskozowych o ciętym runie, na początku użytkowania może wystąpić tzw. zjawisko pylenia się (peelingowania) dywanu, czyli wychodzenia luźnych włosów. Jest to cecha charakterystyczna dla produktów o runie ciętym, która po kliku tygodniach używania samoczynnie ustępuje. Jednakże, aby skrócić okres peelingowania zaleca się dokładne i częste odkurzanie. Warto zastosować zapachy odświeżające do odkurzacza, wówczas po sprzątaniu w domu będzie unosił się przyjemny zapach.

Czyszczenie
Co pewien czas dywan należy poddać gruntownemu odświeżeniu wszystkie dywany, oprócz wiskozowych, mogą być szamponowane - czyszczone pianą. Przed szamponowaniem należy dywan dokładnie odkurzyć i zabezpieczyć przed przemoczeniem. Wilgotny produkt należy suszyć tylko w pozycji rozłożonej.

Impregnowanie
Po każdym czyszczeniu oraz usuwaniu plamy dywan należy zaimpregnować, ponieważ środki czyszczące usunęły nałożoną przez producenta warstwę impregnatu. Impregnacja to nic innego jak nałożenie cienkiego filtru utrudniającego przenikanie brudu i kurzu do runa dywanu.

Zalecenia specjalne pielęgnacji dywanów:

  • nie dopuścić do silnego zabrudzenia
  • chronić dywan przed wilgocią i zamoczeniem
  • unikać zagnieceń i załamań
  • do usuwania plam stosować specjalistyczne środki zgodnie z zaleceniem ich producenta

Usuwanie plam z dywanów i wykładzin podłogowych
Plamy wywabiać należy jak najszybciej, aby nie wsiąkły głęboko w tkaninę.

PLAMY TŁUSTE posypać obficie talkiem lub magnezją, pozostawić na 24 godz. i starannie zmieść miotełką lub "wyssać" odkurzaczem. Jeśli dywan jest z czystej wełny, można spróbować przyłożyć na chwilę ciepłe żelazko, podkładając pod plamę bibułę i przykrywając ją kawałkiem bibuły czy ligniny.

PLAMY Z BŁOTA po dokładnym wysuszeniu i wyczyszczeniu odkurzaczem przeciera się szmatką zwilżoną octem. Rozpuszczalnika benzynowego lepiej nie stosować przy wykładzinach, bo istnieje zawsze niebezpieczeństwo rozpuszczenia kauczuku, którym podklejone są niektóre z nich.

GUMA DO ŻUCIA MOŻE USZKODZIĆ DYWAN, jeśli (pozostawiona przez dziecko) jest nieumiejętnie i gwałtownie usuwana. Kawałek lodu (z lodówki) położony na gumie spowoduje jej skruszenie i wtedy łatwo będzie ją usunąć, bez obawy wyrwania włosków.

PLAMY NA DYWANACH ZE SKÓRY (cielęcej, z kozy czy barana) należy nacierać gęstą papką z płatków mydlanych, rozgotowanego mydła czy proszku uważając, aby nie moczyć skóry, lecz. tylko futro. Można do papki dodać kilka kropel amoniaku. Spłukiwać ledwie wilgotną szmatką i natychmiast wycierać do sucha.

PLAMY NA DYWANACH PĘTELKOWYCH prawie wszystkie można zlikwidować wodą z dodatkiem amoniaku.

CIĘŻKIE MEBLE POZOSTAWIAJĄ NA DYWANACH i wykładzinach głębokie odgięcia. Musimy więc pamiętać, aby co pewien czas meble nieco przesuwać, dając odpocząć zgniecionym miejscom. Można je pokropić odrobiną wody i pozostawić na 24 godz., a następnie wyszczotkować. Na zagniecionym miejscu wełnianego dywanu czy wykładziny kładziemy złożoną kilkakrotnie i zmoczoną lnianą szmatkę, a następnie gorącym żelazkiem dotykamy zaparzaczki nie opierając żelazka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl